18 sierpnia 2016
...

Zimno, ciepło a może metoda kontrastów?

Bywa tak, że nie wiemy czy zastosować ciepły czy zimny okład, a może najlepiej będzie kiedy skorzystamy z działania naprzemiennych bodźców. Oto kilka wskazówek co, kiedy i jak zastosować.

Oziębienie

Pozytywne działanie zimna polega na ograniczeniu lub zmniejszeniu krwiaka, następczego obrzęku oraz odruchowego kurczu mięśni. Pod wpływem zimna dochodzi do obkurczenia rozerwanych naczyń krwionośnych oraz zmniejszenia przewodnictwa bodźców bólowych przez nerwy obwodowe w wyniku czego złagodzone zostają dolegliwości bólowe. W oziębionych tkankach dochodzi do zmniejszenia metabolizmu tkankowego dzięki temu możliwe jest przeżycie tkanek przy ograniczonym dostarczaniu tlenu, a to ogranicza zakres szkód pourazowych w tkankach.

Wykonanie: początkowo okłady stosuje się co godzinę przez 20-30 minut. Dużą popularnością cieszą się fabryczne hot-cold packs lub termofor z zimną wodą z kawałkami lodu owinięty ręcznikiem.

Metoda kontrastów (naprzemienne stosowanie zimna i ciepła)

Działanie to podejmuje się w momencie ustabilizowania się obrzęku oraz ustąpienia przekrwienia rannego miejsca. Leczenie to polega na naprzemiennym stosowaniu zimna i ciepła w celu czasowego rozszerzania i zwężania naczyń krwionośnych, co umożliwia likwidowanie przetrwałych obrzęków tkankowych.

Wykonanie: Chore miejsce umieszczamy w ciepłej i zimnej wodzie na okres 2 minut. W miarę trwania leczenia czas można modyfikować do 4 minut w wodzie gorącej i 1 minuty w wodzie zimnej. Seria obejmuje 4 sesje dziennie. Rozpoczynamy zawsze od kąpieli ciepłej a kończymy na zimnej.

Stosowanie ciepła

Stosowanie ciepła rozpoczynamy gdy: obrzęk się ustabilizuje, zniknie przekrwienie w miejscu urazu, dojdzie do powrotu prawie pełnego zakresu ruchów, ruchy staną się niebolesne lub kontynuowanie stosowania zimna nie przynosi efektów. Ciepło tak samo jak zimno ma działanie rozluźniające i przeciwbólowe, przy czym ciepło zapewnia większy komfort i ma działanie uspokajające. Stosowanie ciepła może mieć miejsce jedynie w fazie doleczania. Ciepło może być stosowane pod postacią kąpieli (zwykłych i wirowych), okładów, promieni podczerwonych, zabiegów fizykalnych.

Wykonanie: Ciepło stosujemy na chore miejsce przez 20 minut- woda o temp. 37 stopni przy urazie podostrym, o temp. 41 stopni przy urazie przewlekłym.

Przygotowała Justyna Woźniak na podstawie książki „Urazy i uszkodzenia w sporcie” prof. Artura Dziaka